2025-ben történelmi csúcsot döntött a magyar turizmus
Először lépte át a 20 milliós vendégszámot az ágazat, miközben a külföldi vendégek száma 12%-kal nőtt, a növekedés pedig közel két és félszerese volt az EU-átlagnak. A siker Budapesttől a Balatonon át Hévízig és Hajdúszoboszlóig húzódik, és azt mutatja, hogy Magyarország mára a régió egyik legvonzóbb célpontjává vált.
„A turisztikai ágazat történetében először elérte a 20 milliós vendégszámot.”
HALLGASD MEG A TELJES BESZÉLGETÉST!
A Business Class műsorában Kiss Róbert Richárd turisztikai szakértővel elemezték a Magyar Turisztikai Ügynökség elnöke, Guller Zoltán friss adatait.
A lényeg lesújtóan egyszerű: 2025-ben Magyarország túlszárnyalta a 2024-es rekordot, és először érte el a 20 milliós vendégszámot – olyan célt, amit a Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia még 2030-ra tűzött ki.

A külföldi vendégek 12%-os növekedése különösen látványos: az Egyesült Királyságból és Németországból továbbra is özönlenek a látogatók, de óriási ugrást produkált Oroszország, Spanyolország, Kína és az Egyesült Államok is. Kínából már hetente 20, hamarosan 21 közvetlen járat köti össze Budapestet a világ második legnagyobb turisztikai kibocsátó országával. A légiforgalom is szárnyal: a budapesti repülőtéren két számjegyű utasforgalom-növekedés volt, és újabb amerikai városokkal készülnek közvetlen kapcsolatot nyitni.
Budapest továbbra is tarol, de a Balaton, a Mátra, Eger, Hajdúszoboszló és Hévíz is erős számokat produkál.
A Balaton 3,4 millió vendéget fogadott, ami 3%-os növekedés, és rekordot döntött a balatoni hajózás is. Hévíz új superior szállodái már olasz és spanyol szinten versenyeznek ár-érték arányban: több medence, hamam, sodrófolyosó, gyerekprogramok, babysitting – ezekért az emberek hajlandók fizetni. A lényeg nem az olcsóság, hanem az, hogy a szolgáltatás valóban megéri az árát.
A túlturizmus? Budapest belvárosában nyáron valóban zsúfolt lehet a Vár vagy a Halászbástya, de összességében Magyarország még bőven elbír több vendéget. Január-februárban például kifejezetten örülnek a szálláshelyek az újabb foglalásoknak. Az átlagos vendégéjszaka-szám is nőtt, jelenleg 40 millió felett járunk, a stratégiai cél az 50 millió.
A GDP-ben a turizmus jelenleg 13% körül van (tágabb értelemben), ami jelentős ugrás a korábbi 10%-ról. A cél már nem feltétlenül a mennyiségi növekedés, hanem a minőségi: több költés, több szolgáltatás, több éjszaka. A prémium turisták (japánok, szaúdiak, oroszok) akár 2-2,5-ször annyit költenek, mint az átlag, ezért is fontos a luxusbutikok, koncertek, operajegyek és magas színvonalú wellness kínálat erősítése.
A kisebb panziók és szállodák helyzete változó
Ahol új, nagy kapacitású létesítmény nyílik, ott átmenetileg elszívhatja a vendégeket, de összességében a számok növekedést mutatnak. Az NTAK-nak köszönhetően az adatok pontosak, azonnal látszik, ki, honnan, hány éjszakára érkezik.
Összességében 2026-ban is erős év jöhet, de a hangsúly egyre inkább a költőképességen és a tartózkodás hosszabbításán lesz – mert a mennyiségben már nagyjából elértük a 2030-ra tervezett szintet.
Q&A
- Mennyivel nőtt 2025-ben a külföldi vendégek száma Magyarországon? 12%-kal, ami az EU-átlag közel két és félszerese, és túlszárnyalta Ausztria, Horvátország és Csehország növekedését is.
- Melyik régiók és városok teljesítettek legjobban? Budapest vezet, utána a Balaton, Észak-Kelet Magyarország (Mátra, Eger), Hajdúszoboszló és Hévíz. A Balaton 3,4 millió vendéggel, Hévíz új superior szállodáival különösen erős.
- Mi a következő nagy cél a magyar turizmusban? Nem elsősorban több vendég, hanem az, hogy aki jön, többet költsön, több éjszakát maradjon, és több szolgáltatást vegyen igénybe – ezzel növelve a bevételeket és az adóhozamot.