library_music

> LMzem+ Életmód+ Para/Pszichológia

Ösztönök ereje: vissza a vad szülőséghez!

today2026.01.21. 6

Háttér
share close

A modern szülők túlterheltek döntésekkel és elvárásokkal, miközben ösztöneik gyakran háttérbe szorulnak.

Dr. Gyurkó Szilvia gyerekjogi szakemberrel beszélgettünk a Jazzy Rádió Business Class műsorában arról, hogyan találjunk vissza a zsigeri intuíciókhoz a gyereknevelésben, miközben elkerüljük a káros mintákat.

“Én hiszem, hogy a szülőkben ösztönös szinten, vagy zsigeri szinten nagyon sok, nagyon jó reakció van, amit sokszor a közösségi média, a másoknak való megfelelés, az elvárások, a vélt vagy valós elvárások egész egyszerűen beszorítanak.”

HALLGASD MEG A TELJES BESZÉLGETÉST!
(m+ai)
 

A mai világban szülőnek lenni igazi kihívás: döntések százai, technikai kütyük, elvárások és piaci nyomás nehezíti a mindennapokat.

A Jazzy Rádió Business Class műsorában dr. Gyurkó Szilvia gyerekjogi szakemberrel boncolgattuk az ösztönök szerepét a gyereknevelésben. Vajon bízhatunk-e a zsigeri reakcióinkban, vagy inkább a szakkönyvekre és szakértőkre hagyatkozzunk? Szilvia szerint ideje “visszavadítani” a szülőséget, mint ahogy David Attenborough a bolygót szeretné.

Régen a gyereknevelés egyszerűbb volt: túlélés, öröklés, gondoskodás a későbbi évekre.

Ma viszont a pszichológiai kutatások mutatják, hogy a gyerekkor alapozza meg a felnőtt életet – stresszválaszainkat, párkapcsolatainkat, munkánkat. Emiatt emelkedett a tét: nem elég életben tartani a csemetét, hanem fejleszteni kell, nyelveket tanítani már bölcsődében, sportra járatni óvodásként. De ez elveszi a játék szabadságát, a gyerekkort magát.

Szilvia kiemeli, hogy az ösztönök kettősek. Pozitívak az anyai-apai intuíciók, mint a szeretet, biztonság adása. Negatívak viszont a tanult minták: ha valakit testi fenyítéssel neveltek, könnyen átviszi ezt saját gyerekeire, gondolva, “belőlem is rendes ember lett”. Fontos szétválasztani a valódi ösztönt a káros tanulástól. Tudatosság kell: önismeret, hogy felismerjük, mi jön belőlünk, és mi a múlt sebeitől.

A 21. századi szülők elképesztő nyomás alatt állnak.

Kutatások szerint régen napi 10 döntés kellett, ma reggelente már 50. Iskolaválasztás, bio ruhák, Excel-táblák a legjobb óvodáért – mindez kiveszi a kompetenciát a kezünkből. Piaci logika gerjeszti a szükségleteket: babamonitorok, hőmérők, súlymérők. Régen könyökkel ellenőriztük a fürdővizet, ma eszközök nélkül rossz szülőnek érezzük magunkat, pedig ezek gyakran plusz szorongást okoznak.

Nemcsak explicit nyomás van, hanem indirekt: babaáruházak polcai sugallják, “vedd meg, különben kockáztatsz”. Pedig egy gyerek felneveléséhez evolúciósan 7 felnőtt kell, nem kütyük. A többgenerációs családok felbomlása tovább nehezít: egyszülős háztartásokban különösen nehéz.

A cél: figyeljünk ösztöneinkre, de tudatosan.

Szeretettel, elfogadással legyünk mellettük – “a gyerek, aki úgy nő fel, hogy őt szeretik, és úgy jó, ahogy van, az tud kapcsolódni”. Nem kell naponta súlyt mérni; elég kéthetente, mondják a védőnők. Vissza a lényeghez: kevesebb döntés, több intuíció.

Ez a “visszavadítás” könnyebbé teszi a szülőséget. Bízzunk magunkban, ne fussunk minden trend után. Így nevelhetünk boldog, kiegyensúlyozott gyerekeket, akik később is gondoskodnak rólunk – de nem ez a fő cél, hanem a jelen kapcsolata.

Q&A:

  • Miért fontosak az ösztönök a gyereknevelésben? Az ösztönök zsigeri reakciók, amelyek segítenek szeretettel, biztonsággal nevelni, de tudatosan kell szétválasztani őket a káros tanult mintáktól, mint a testi fenyítés.
  • Hogyan nehezítik a modern eszközök a szülőséget? Babamonitorok és hőmérők plusz döntéseket és szorongást hoznak, miközben piaci logika gerjeszti a “szükségleteket”, holott régen egyszerű intuíciókkal boldogultunk.
  • Mi a szülők célja ma a gyerekneveléssel? Nemcsak túlélés, hanem fejlődés: pszichológiai kutatások mutatják, hogy a gyerekkor alapozza a felnőtt életet, így hangsúly a szereteten, elfogadáson van, nem a zsúfolt napirenden.

Written by: Jazzy Rádió

Rate it

Előző bejegyzés

Budapest Bamako kaland a sivatagban

> Business Class+ Autó

Budapest Bamako: kaland a sivatagban

Idén minden idők legnagyobb Budapest Bamako rallyja indul január 23-án a Budaörsi Reptérről, 1450 résztvevővel 37 országból. A futam hideg télből vezet a trópusi hőségbe, navigációs kihívásokkal és humanitárius célokkal. "A Budapest Bamako nem egy gyorsasági verseny, a Budapest Bamako egy navigációs és kitartási verseny." https://lmzem.hu/playaudio.mp3?path=2/public/podcast/1ed8b41b-3d20-6d10-b4d2-d1aee33598f9/episode/1f0f695e-61a3-600a-acb2-d76b31b375f8/download Business Class műsorban Szabó Gál András, a Budapest Bamako alapítója mesélt a 2026-os rally részleteiről. A kaland január 23-án indul a Budaörsi Reptérről, ahol […]

today2026.01.21. 5