A magyarok többsége családtagként kezeli a használt autót, pedig a legtöbb esetben éppen ez a legésszerűbb választás a mindennapokhoz.
„A magyarok családtagként kezelik a használt autót, és igazából legtöbbet használt autót vásárolunk.”
HALLGASD MEG A TELJES BESZÉLGETÉST!
A magyarok családtagként kezelik a használt autót, pedig a legtöbb esetben éppen ez a legésszerűbb választás a mindennapokhoz.
Sokan prüntyökének vagy más becenevekkel illetik a kocsijukat, fényesítik, díszítik és valóban odafigyelnek rá. Ugyanakkor az autó elsősorban használati tárgy marad, hiszen a család vagyontárgyai közül jelentős tételt képvisel az ára. Sok háztartásban két autó is van, mert mindkét szülőnek szüksége lehet rá a munkába járáshoz vagy a gyerekek fuvarozásához.
A második autó gyakran már elektromos modell lesz, ami racionális döntés a városi közlekedéshez.
Városban praktikus, ha nagyobb hatótávú darabot választunk, és idővel akár hosszabb utakra is vállalkozhatunk vele. Az állami támogatások jelentősen befolyásolják az eladási számokat, Németországban a támogatás megszűnése után visszaesett a kereslet, majd ismét élénkült. A zöld rendszám előnyei még mindig vonzóak, bár a parkolási kedvezmények szűkítése sokakban kérdéseket vet fel.
A használt autópiac jelenleg inkább a vevőknek kedvez, nagy kedvezmények és bőséges választék várja őket.
A covid utáni hiány után ismét fordult a kocka, az eladók aktívan vadásznak vásárlókra. A bankok is beléptek a piacra, mégis sokan készpénzben, KP-ban intézik az üzletet. Vidéken különösen él a hagyomány, hogy az ember megnézi az autót, kipróbálja, majd egy pénzzel teli zacskóval fizet, kezet fognak és kész.
Tíz éves korig érdemes komolyan nézni a használt autót, mert ebben az életkorban még kiváló állapotú példányokat találhatunk.
Akadnak hatvan-ezer kilométeres, tökéletesen működő darabok is. Húsz évesnél idősebb autók már kockázatosabbak, hacsak nem veteránról van szó, ami harminc év felett kezdődik. Az eladásnál a ritka, jól felszerelt modellek mennek gyorsan, a hétköznapi daraboknál viszont türelem kell.
Internetes vásárlásnál érdemes garanciával rendelkező, nemzetközi cégektől venni, mert ők átvizsgálják és szavatolják az autót.
Európából hozatva is érkezhet a kocsi a telephelyre, ahol még egyszer ellenőrzik. Magyarországon is vannak korrekt kereskedések, amelyek mellé biztosítást is adnak a fődarabokra. Így még rejtett hiba esetén is védve van a vevő.
Rejtett hibákra mindig figyelni kell, a szerződésbe érdemes beírni a garanciális időt, általában fél évig él a védelem.
Óratekerés ma is előfordul, bár a digitális műszerek nehezebbé teszik. Az ülések, pedálok állapota és a szervizkönyv sokat elárul. Ha valami gyanús, inkább vigyük el független szakemberhez. Magánszemélytől vagy kereskedőtől vásárolni is attól függ, honnan hozza az eladó az autót, nem mindig a kereskedő drágább.
Hasonló tartalmak:
Üzemanyagárak drámai helyzete Magyarországon
Reálbérnövekedés lendíti a fogyasztást
8 használtautó-vásárlási tipp, amit érdemes megfogadni
Használtautó-vásárlás: mire figyelj 2026-ban?