library_music

> Business Class+ Gazdaság+ Politika

Davos geopolitikai vihara Trump árnyékában

today2026.01.21. 8

Háttér
share close

A Davos-i Világgazdasági Fórum idén geopolitikai feszültségektől izzik, miközben Trump beszéde mindent felülírhat – de mi lesz a gazdasági jövővel?

“Az elmúlt két nap alapján a Davos-i konferencián az, ami a híradásokban főcímes beszámolóként megjelenik, az 90%-ban nyilvánvalóan Grönlandról és a geopolitikai konfliktusokról szól.”

HALLGASD MEG A TELJES BESZÉLGETÉST!
(m+ai)
 

A Jazzy Business Class műsorban Szabó Dániel, a Portfolio.hu makrogazdasági szakértője boncolgatta a Davos-i Világgazdasági Fórum legfrissebb fejleményeit.

A svájci találkozó, amely hagyományosan gazdasági kérdésekkel foglalkozik, idén egyre inkább geopolitikai csatatérré válik. Donald Trump érkezése mindent felboríthat, miközben a mesterséges intelligencia, a zöld átállás és a munkaerőpiaci kihívások háttérbe szorulnak.

A fórum története sokat változott az elmúlt évtizedekben. Korábban a 2008-as Lehman-válság, az eurózóna problémái és a görög adósságválság uralták a diskurzust. Később a Párizsi Klímaegyezmény után a zöld átmenet és a digitalizáció került előtérbe, amit ma már AI-forradalomként emlegetnek. Szabó Dániel kiemelte, hogy a fórum jóslatai gyakran melléfogtak: az önvezető autók már léteznek San Franciscóban, de a széleskörű alkalmazásuk még várat magára. 2022 óta a geopolitika vette át a főszerepet, és Trump visszatérése tovább fokozza ezt.

Idén Trump délutáni beszéde a leginkább várt esemény.

Eredetileg a 20 pontos gázai béketervről és egy milliárd dolláros belépőt követelő béketanácsról szólna. A műsorban viccesen említették, hogy akár hallgatói adományokkal is csatlakozhatnánk ehhez. Ám a hírek Grönlandról, a Panama-csatornáról és az USA-EU feszültségekről szólnak. Trump repülője úton van, és fél négykor lép színpadra – senki nem tudja, meddig beszél, de az önmérséklet nem az erőssége.

A geopolitikai feszültségek dominálnak: Grönland annexiója, venezuelai emberrablás és vámviták. Dánia és Grönland kész katonai bázisokat engedni az USA-nak, hasonlóan a ciprusi brit támaszpontokhoz vagy hongkongi leasinghez. Szabó Dániel szerint ez kockázatos, de választási előnyt hozhat Trumpnak, aki a térkép növekedését ígéri a választóknak.

Eközben a gazdasági témák háttérben maradnak.

Az AI-forradalom buborék-e? Nem vette el a munkánkat, de átalakítja az életet. A zöld átmenet megállíthatatlan gazdasági forradalomként jelenik meg, a klímabarát energia terjedésével. A munkaerőpiac inkluzivitása kulcs: nők és kisebbségek bevonása segíthet a demográfiai válságban, különösen a Közel-Keleten vagy Kínában, ahol a születésszám zuhan.

A fórum értéke a kulisszák mögötti találkozókban rejlik. Üzletemberek és vezetők hetek helyett itt egyeztetnek. Idén sokan hazamentek korán, például a dánok Grönland miatt, Ursula von der Leyen is távozott. Zelenszkij távol marad az ukrajnai háború miatt. Ám az amerikai delegáció hatalmas, jelezve üzleti szándékukat.

Emmanuel Macron keményen bírálta az USA-t, Európa szuverenitását hangsúlyozva. Von der Leyen a multilateralizmust védte. Scott Bessent pénzügyminiszter békítően nyilatkozott, de Trump gyakran ellentmond neki.

A háttértémák fontosak: az Európai Központi Bank a stablecoinok kockázataira figyelmeztet, ami 2008-nál nagyobb válságot hozhat. Az AI-hype lufi-e? Ezek napirenden maradnak, miközben a világ Grönland sorsára figyel.

A fórum mutatja a világ változását: gazdasági jóslatok helyett geopolitikai dráma. Trump beszéde után kiderül, merre fordul a világ.

Q&A:

  • Mi a Davos-i fórum fő témája idén? Geopolitikai konfliktusok, mint Grönland annexiója és USA-EU feszültségek, miközben Trump beszéde mindent felülír.
  • Hogyan változott a fórum az évek során? Korábban válságkezelés és zöld átmenet dominált, most geopolitika és AI-forradalom.
  • Mi a fórum legnagyobb értéke? A kulisszák mögötti találkozók, ahol üzletemberek és vezetők egyeztetnek.

Written by: Jazzy Rádió

Rate it

Előző bejegyzés

Újjáéled a magyar filmszemle mi vár ránk 2026 ban

> Business Class+ Film, Sorozat

Újjáéled a magyar filmszemle: mi vár ránk 2026-ban?

A 45. Magyar Filmszemle február 2-8. között tér vissza a Corvin Moziba, ahol 220 mozgókép mutatkozik be, köztük játékfilmek, dokumentumfilmek és videoklipek. Muhi András, a szemle igazgatója mesél a kulisszatitkokról a Jazzy Business Class műsorában. "Ez nagyon fontos találkozó pont a filmesek életében, és ezt a legszélesebb értelemben kell venni." https://lmzem.hu/playaudio.mp3?path=2/public/podcast/1ed8b41b-3d20-6d10-b4d2-d1aee33598f9/episode/1f0f6a47-4ebf-68d2-833b-b1b52f0bfef2/download A magyar filmvilág újraéled: február elején indul a 45. Magyar Filmszemle, amely tavaly indult újra hosszú szünet után. Muhi […]

today2026.01.21. 6